Strona główna » Blog » Silniki przemysłowe - rodzaje
Kategorie
Szukaj
Opinie o produktach

Silniki przemysłowe - rodzaje

Data dodania: 21-02-2023
Wybierając napęd do swojego zakładu tak naprawdę mamy dwie opcje – modele spalinowe oraz wersje elektryczne. Czym wyróżniają się konkretne silniki przemysłowe? Przekonajmy się!


Wybierając napęd do swojego zakładu tak naprawdę mamy dwie opcje – modele spalinowe oraz wersje elektryczne. Czym wyróżniają się konkretne silniki przemysłowe? Przekonajmy się!


Silniki spalinowe


Ich praca polega na przemianie energii zmagazynowanej w związkach chemicznych na energię mechaniczną. Z tego typu silnikami przemysłowymi możemy zetknąć się w maszynach budowlanych, drogowych oraz pojazdach rolniczych, które wymagają napędu o dużej mocy. W przypadku jednak niewielkich potrzeb produkcyjnych wcale nie musimy zaopatrzyć się w spalinowe silniki przemysłowe o dużej mocy.

Bez problemu możemy znaleźć modele o różnym wachlarzu mocy, które znajdują się w granicach od kilku i kilkunastu kW, do nawet kilkuset (i więcej) kW energii. Te pierwsze znajdują zastosowanie w niewielkich urządzeniach, z kolei te ostatnie w dużych statkach i okrętach pasażerskich - ale biorąc pod uwagę rozwój technologii, to się powoli zmienia.


Silniki elektryczne


To urządzenia, które przekształcają energię elektryczną w mechaniczną, co wprowadza różne elementy w ruch. Zastosowanie takich silników przemysłowych zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia, które napędzane może być prądem stałym lub zmiennym. Do pierwszej grupy zaliczamy głównie:

- szczotkowe,

- bezszczotkowe.

Z kolei wśród wersji na prąd zmienny wyróżniamy najczęściej:

- jednofazowe,

- trójfazowe.

Dzięki różnorodności tego typu napędy stosowane są niemalże wszędzie. Idealnie sprawdzają się w obsłudze maszyn i urządzeń typowych dla branży budowniczej, górniczej, spożywczej, produkcyjnej i transportowej. Największą zaletą napędów elektrycznych jest możliwość znacznego ograniczenia zużycia energii bez rezygnowania z wydajności.

Wszystko dzięki braku konieczności uzupełnienia paliwa, co wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Wersje spalinowe są odporniejsze na uszkodzenia, ale to właśnie modele na prąd mają dłuższą żywotność i zawsze taki sam (stały) moment obrotowy, więc wybór dla swojego zakładu powinien być jasny.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu